עישון בקמפוס: מה מותר ומה אסור לסטודנטים?

בישראל לומדים עשרות אלפי סטודנטים במוסדות האקדמיים השונים מדי שנה וחלק לא מבוטל מהם הם סטודנטים שמעשנים. ככל החולף הזמן המודעות לנזקי העישון הפאסיבית עולה וכן המודעות לאי הנעימות של מי שנמצא בקרבת פעילים, וכך נחקקים יותר ויותר חוקים שמטרתם להגביל את העישון במקומות ציבוריים. שינויים כאלו הכוללים חוקים וכללים רבים חלו גם בעולם האקדמי, ונשאלת השאלה מה מותר לסטודנט המעשן לעשות כיום בשטח הקמפוס שזה נוגע לעישון כמובן ומהן המגבלות שחלות עליו. בין אם אתם סטודנטים מעשנים בעצמכם או שדווקא סובלים מהצד השני מהעישון של סטודנטים הנמצאים בקרבתכם ורוצים לבדוק האם הדבר נעשה בהתאם לחוק, הנה המידע שחשוב מאד בנושא של עישון בקמפוס.

עישון בתוך מבנים

על פניו מדובר בכלל שלא צריך להזכיר אותו כלל מפני שהימים בהם עישון בתוך מבנים ציבוריים היה מותר חלפו מזמן (בעבר ניתן היה לעשן באוטובוסים, בבתי חולים ואפילו במטוסים). נכון, לגבי עישון של ממש אין ממש צורך לציין כי זה אסור בתכלית האיסור בתוך כיתות הלימוד באקדמיה, אבל מה לגבי אידוי שהפך לפופולרי ביותר בשנים האחרונות כשיותר סטודנטים מתמיד משתמשים בסיגריות אלקטרוניות וכן בוופורייזרים לאידוי קנאביס? ובכן, על אף שאין עוררין על כך שהאדים הם מזיקים ומטרידים הרבה פחות, גם כאן מדובר בפעולה שהיא אסורה וחשובה להקפיד על כך. עם זאת נאמר שבאופן כללי, מומלץ לעבור לשימוש בוופורייזרים שהם מזיקים פחות לבריאות וידידותיים יותר לסביבה. וופורייזר מייטי הוא מומלץ בהחלט, ואם תרצו תוכלו לבקר באתר כדי לראות דגמים נוספים ולהתרשם מהמגוון.

פינות עישון מוסדרות

מתוך ההבנה שפעולת העישון של אחדים משפיעה על הזולת, במרבית המוסדות האקדמיים היום ובוודאי במוסדות המובילים והמוכרים, העישון מותר אך ורק בפינות עישון המיועדות לשם כך. אם אתם לא מכירים אותן ולא יודעים היכן הן ממוקמות, באתרים של מרבית המוסדות יש מפות מפורטות של מתחמי הקמפוס וכך תוכלו לאתר בקלות את פינות העישון הקרובות אליכם.

עישון בקמפוס: מה מותר ומה אסור לסטודנטים?

עקבו אחר השילוט

נכון, יש מקומות מרכזיים שבהם אסור לעשן ובהם לא מוגדרים כפינת עישון מוסדרת אך על פי חוק אין מניעה מלעשן בהם. יחד עם זאת, אם אתם נמצאים במקום פתוח שעל פניו נראה לכם כמקום שניתן לעשן בו ואין כל סיבה שלא לעשות זאת – אם יש שם שלט האוסר על העישון דהיינו שאין לעשן במקום הזה.

הפרת הכללים עשויה לגרור ענישה

האם בכל פעם שסטודנט מעשן במקום אסור הוא ייענש על כך? כנראה שלא, אבל זאת ממש לא סיבה למתוח את הגבולות ולהפר את כללי העישון. מדי שנה סטודנטים רבים מאבדים נקודות זכות וצריכים לעמוד מול ועדות המשמעת רק בגלל שעישנו פעם אחת במקום שלא מיועד לכך. הימנעו מאי הנעימות הזו והקפידו להישמע לכללי העישון במקום הלימודים שלכם.

נכון, יש כללים ברורים לגבי סטודנטים מעשנים וזה לא ממש מורכב להבין איפה מותר לעשן ואיפה אסור. יחד עם זאת, אם אתם מעשנים, חשוב מאד שתדאגו להתחשב בסביבה שלכם בכל מצב, גם אם אתם מעשנים על פי החוק היבש. אפשר להימנע מעישון במקומות הומי אדם בקמפוס או אם אתם רואים ילדים או נשים בהריון ואפשר תמיד לשאול את הסובבים אתכם אם לא יפריע להם שתעשנו.

בשורה התחתונה, חשוב מאד להבין את הכללים ולהימנע ממצבים לא נעימים, אבל חשוב הרבה יותר להיות רגישים לצרכי הסביבה שלנו. אם תכירו את הכללים השונים תוכלו להמשיך לעשן מבלי להפריע לשאר התלמידים והמרצים.

פוסטים במיוחד בשבילך

מחכימים: מהו סולם נורווד המילטון?

כשמדובר בביטוי עצמי, השיער שלנו משחק תפקיד מרכזי ומגדיר את הזהות והסגנון הייחודיים שלנו. עם זאת, הזמן אינו עוצר בשבילנו. נשירת שיער היא דאגה עתיקת

נגישות