לומדים בכיף: הקשיבו לתוכניות מעניינות ברשת א'

סטודנטים או סטודנטיות נחלקים לשני סוגים עיקריים: אלו שלומדים בשקט ואלו שצריכים להאזין למשהו ברקע. בסוג הראשון נכללים כל אלו שיודעים בעל פה את שעות הפעילות של הספרייה באוניברסיטה או אפילו זו העירונית. הסוג השני כולל סטודנטים שצריכים בשביל ללמוד איזשהו גירוי חיצוני בצורת מוזיקה, דיבורים או אפילו סתם בית קפה הומה אדם. בשביל כל אלו, כתבנו את המאמר הבא ובו כמה המלצות על תחנת רדיו שלא רבים מכירים: רשת א'.

המעבר לכאן

תחנת הרדיו הוותיקה רשת א מצאה את מקומה החדש בתאגיד השידור הישראלי והיא נקראת עתה 'כאן תרבות'. תחת המטריה הזו, יש תוכניות רבות העוסקות בתחומים שונים ומגוונים של תרבות. כאן תרבות מפיקים תכניות רדיו שונות וכן פודקאסטים או הסכתים כפי שהם מכונים בעברית תקנית. לכאן תרבות אין קהל מאזינים גדול אבל יש שם בהחלט תכניות ששוות האזנה, גם בזמן הלימודים. בואו נעבור על חלק מהן:

פודקאסט 'שיר אחד'

זהו הסכת מעניין לכל מי שאוהב מוזיקה ישראלית. בכל פרק מנתחים שיר אחד בלבד ומדברים על המשמעויות שלו, המקורות וההשראה לכתיבתו. תוכלו למצוא שם שירים מגוונים כמו 'חור בלבנה' של רוקפור, 'ילד אסור ילד מותר' של ריקי גל (שבדיוק מסכמת 50 שנות קריירה), 'מהרי נא' של אהוד בנאי ועוד שירים רבים, מוכרים ואהובים הנמצאים עמוק בתוך הקאנון התרבותי של ישראל.

לומדים בכיף הקשיבו לתוכניות מעניינות ברשת א'

'שלושה שיודעים'

כאן בכל פרק חוקר דודו ארז ואורחים שונים נושא נבחר אחד. הנושאים הם בנושאי מדע, טכנולוגיה, רפואה, אסטרונומיה, אימונולוגיה ועוד רבים. לעיתים הפרקים עוסקים במידע שימושי כמו חיסוני קורונה, ולעיתים הפרקים עוסקים בהרהורים יותר תיאורטיים כמו מוות של גלקסיות.

המעבדה

זוהי התוכנית בה גיל מרקוביץ וחוקר או חוקרת של נושא ספציפי נפגשים ומדסקסים את תחום העיסוק שלו. בתכנית עולות שאלו על הגילויים האחרונים, על תהליכי הגילוי עצמם ועוד. הפרקים השונים עוסקים בתחומי מדע, סביבה, תרבות ועוד כאשר בכל פרק ניתן יהיה לפגוש אפילו כמה נושאים אשר נפגשים לצורך מחקר בנושא מסוים. בתור סטודנטים או סטודנטיות – זה יהיה לכם מרתק להאזין!

אוצרות הארכיון

בתסכית הזה תוכלו להאזין בכל פרק לקטעים שונים מארכיון קול ישראל. קול ישראל כידוע הפעיל במשך שנים מונופול על שידורי הטלוויזיה וקרוב למונופול על שידורי הרדיו. אי לכך, יש בארכיונים שלו, אלו ששרדו את הזמן וההזנחה, אוצרות של ממש. תוכלו לשמוע קולות של מדינאים ופוליטיקאים שאת שמם אנחנו מכירים מרחובות עירנו: בן גוריון, שרת, בגין, גולדה, שמיר וכו'. בכל פרק מרכזים קטעים לפי נושא או חוט מקשר מסוים. ניתן להאזין לזה גם כרקע כאשר אין צורך ממש להתעמק בכל קטע וקטע.

האזנה נעימה!

פוסטים במיוחד בשבילך

נגישות