לא נחשפים מספיק לשמש? כדאי שתעשו את זה

חשיפה לשמש

מדוע צריך להיחשף לשמש, וכיצד מתגוננים מקרינה כשעושים זאת? ואיזה ויטמין ישלים בגופכם את מה שלא קיבלתם מקרני השמש הבריאות? כל המידע עבור מי שלא נחשף מספיק לשמש, בהמשך.

אז למה השמש נחשבת טובה לנו?

מי שגר במדינה חמה, שמע כבר מילדותו עד כמה צריך להתגונן מפני קרני השמש. וזה נכון: חשיפה לא מבוקרת לשמש עלולה להזיק לבריאות, לגרום לכוויות בעור ולהגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן העור, בעיקר אם לא מתגוננים נכון מקרני השמש. אבל מי שייחשף לשמש בשעות מתאימות ויעשה זאת עם אמצעי הגנה נגד קרינה – יוכל להנות מיתרונות רבים של קרני השמש.

חשיפה נכונה תשפר את מצב הרוח משום שאור השמש אחראי על תפקוד מערכת העצבים ומייצר רמות סרוטונין גבוהות. סרוטונין הוא הורמון המסייע לתפקוד תאי המוח והעצבים ומווסת את הרגלי השינה והאכילה שלנו. בנוסף לכך, ההורמון מגביר את רמת האושר שלנו, משום שבקרני השמש נמצא ויטמין D שחשוב מאד לגוף משום שהוא מאזן לטובה את רמת הסידן והמינרליים בגוף. ויטמין D מפחית סיכונים ללקות במחלות עור והוא מיוצר על ידי אור השמש. עם זאת יש את מי שלא רוצה או להיחשף לשמש או לא נחשף באופן תדיר לאור השמש. במקרים כאלה חשוב לבחור תוספי תזונה המכילים ויטמין D. מידע נוסף על הנושא אפשר למצוא במדריכים רפואיים איכותיים.

יתרונות נוספים של קרני השמש

מלבד טיפוח העור ובריאותו – כמו גם העלאת מצבי רוח והפחתת חרדות – יש כמה יתרונות שמאפשרות קרני השמש לבני אדם ובעלי חיים: חשיפה לשמש מספקת ייצור דופמין שמחזק את בריאות העין. חשיפה כזאת מתאימה לאנשים שטרם הזדקקו למשקפי ראיה. בקיצור, כמה שעות בשמש נעימה ולא חזקה מידי יתרמו לנו גם לבריאות הגוף וגם לנפש.

מספר כללי בטיחות בחשיפה לשמש:

למרות היתרונות הבריאותיים שמביאה עמה השמש: חשיפה לא מוגנת לקרניים תוליד נזקים אותם מנינו כבר בתחילת המאמר. לכן חשוב לא להיחשף לשמש דווקא בימים של חום גדול או שרב כבד אלא למצוא ימים בהם השמש מלטפת את הגוף בנועם ואינה מכבידה. כמו כן מומלץ לשהות תחת צל בעיקר כשאתם בחוף הים או ביער ובמרחבים חיצוניים ולא לספוג את הקרניים באופן ישיר על הגוף.

הנה כמה כללי בטיחות שיש לנקוט בהם בעת חשיפה לשמש:

חבשו כובע

צאו החוצה ביום שמשי עם כובע רחב שוליים או כובע מצחייה שיגן על הראש ועל העיניים מפני קרינת השמש. נשים אחרי הריון יצטרכו כובע רחב שוליים כדי למנוע נזקי פיגמנטציה בעור שהפך עדין ופגיע עקב היריון ולידה.

הרכיבו משקפי שמש

משקפי שמש הן חובה אפילו בחורף! הן מונעות סנוור ומגנות על העיניים מפני צריבה. בחרו משקפיים המכילות מסנני קרינה UV להגנה על העיניים והעפעפיים.

מרחו קרם הגנה

מרחו קרם הגנה מתאים לגוון העור שלכם. התייעצו עם הרוקח בבית המרקחת לגבי התאמה נכונה. נשים שמורחות מייק אפ לפני יציאה מהבית כדאי שתבחרנה מייק אפ המכיל מקדם הגנה ומסומן באותיות SPF. רצוי לבחור קרם או תכשיר עם מקדם הגנה מסוג SPF 50 שנחשב בדרגת הגנה גבוהה אבל לא גבוהה מידי.

המנעו מיציאה אל השמש בשעות חמות מידי

נסו להימנע משמש חזקה מידי. רוצים ללכת לים? צאו ממש מוקדם ברמה של 05:00 בבוקר או הגיעו לחוף בשעות אחר הצהריים. כך גם עם כל יציאה אל טיול בילוי בחיק הטבע ובעת פעילות במרחב חיצונית. שתו הרבה מים והקשיבו לגופכם תוך הגנה מקסימלית וספיגת ויטמינים חשובים שמגיעים מן השמש.

פוסטים במיוחד בשבילך

מחכימים: מהו סולם נורווד המילטון?

כשמדובר בביטוי עצמי, השיער שלנו משחק תפקיד מרכזי ומגדיר את הזהות והסגנון הייחודיים שלנו. עם זאת, הזמן אינו עוצר בשבילנו. נשירת שיער היא דאגה עתיקת

נגישות