המדריך לתזונה נכונה: כך שומרים על הבריאות גם במהלך הלימודים

עומס, לחץ וסדר יום עמוס הם רק חלק מהאתגרים שעמם אתם נאלצים להתמודד בזמן הלימודים. על מנת שתוכלו לשמור על הבריאות כמו גם לשפר את הריכוז נדרש לסגל הרגלים של תזונה מאוזנת ומותאמת אישית. כיצד תעשו זאת? להלן מדריך מיוחד.

תזונה נכונה לסטודנטים: כך תוכלו ליצור הרגלים נכונים

מערכת השעות העמוסה של סטודנטים גורמת לא פעם לדילוג בין ארוחות או לעיתים בולמוס אכילה שנובע מתוך לחץ וחרדה. חשוב להבין כי להרגלי תזונה נכונה יש חשיבות עצומה מבחינת היכולת שלכם להתרכז, לשמור על אנרגיה גבוהה ובוודאי בכל הקשור לשמירה על הבריאות. על כן, מעבר לספסל הלימודים דורש מכם קודם כל הבנה כי התזונה שלכם צריכה להיות מגוונת ככל האפשר כמו גם בנויה על כל אבות המזון: חלבונים, שומנים ופחמימה. שימו לב כי על מנת לתכנן את הארוחות בצורה נכונה חשוב לרשום לעצמכם את חומרי הגלם להם אתם זקוקים ולבצע את הרכישה מראש, ובהתאם לכך גם להכין את הארוחות כך שתוכלו לקחת אותן איתכם בקופסאות. בכל קמפוס יש מטבחון קטן שבו ניתן לחמם את האוכל ועל כן מדובר בדרך מצוינת גם לאכול בצורה מסודרת אבל גם להימנע מהוצאה כספית בעבור הזמנה של אוכל מבחוץ. בנוסף, החלוקה של האוכל היא חשובה מאוד. במידה ואתם מתחילים את יום הלמודים מוקדם, הקפידו לאכול ארוחת בוקר המבוססת על ביצה וסלט או יוגורט עם פרי, כך שתוכלו לספק לגוף שלכם אנרגיה כמו גם לשפר את ההישגים שלכם. מאחר וארוחות קטנות שומרות על רמת ריכוז גבוהה, הקפידו לאכול בכל ארבע שעות. הרגלים אלו יכולים לסייע לכם בתהליך של שמירה על הבריאות בזמן הלימודים אבל גם לטובת שיפור ההישגים שלכם ומתן "דלק" לגוף כך שתוכלו לתפקד למשך שעות רבות.

המדריך לתזונה נכונה: כך שומרים על הבריאות גם במהלך הלימודים

מהם הרגלי התזונה הטובים ביותר בעבור סטודנטים?

שילוב של תוספי תזונה בתזונה הוא חלק בלתי נפרד משמירה על הבריאות, אבל לא רק. כך לדוגמה, תוסף התזונה אסאי יכול לשפר את רמת האנרגיה, ועל כן שילוב של מזון על מקבוצת הוויטמינים B כמו אגוזים, ביצים, בוטנים ודגנים מלאים כחלק מהתפריט הקבוע מהווה דרך מעולה לסגל הרגלי תזונה טובים ואיכותיים בעבורכם כסטודנטים. מאחר ואתם אחרי הכול סטודנטים וזמן הוא מצרך יקר, רצוי לתכנן מראש את הארוחות ולהכין אותן מראש, כמו למשל להכין סנדוויצ'ים מראש. בנוסף, רצוי מאוד לארוז בקופסא או בשקית ירקות/פירות חתוכים כך שהם יעניקו לכם אנרגיה גבוהה אבל גם רעננות. עדיף תמיד לרכוש את פירות העונה גם מבחינת הטעם אבל גם מבחינת הטריות, ולכן סטודנטים אשר מקפידים ליצור הרגלים נכונים הכוללים הכנה של ארוחות מראש לצד שימוש בתוספי תזונה ייעודים מצליחים לצלוח את תקופת הלימודים בבריאות שתניב בהמשך גם אפשרות להתרחק ממזון שאינו בריא כמו למשל מזון מהיר אוו אוכל מהקפטריה, אותו לא מעט סטודנטים מזמינים בכדי "לסגור פינה" מבחינת הארוחות.

שילוב של פעילות גופנית כחלק בלתי נפרד מהתזונה

לשמירה על תזונה נכונה יש חשיבות באספקט הבריאותי אבל גם הנפשי. מאחר ואתם מצויים בלחץ וחרדה, שילוב של הרגלי תזונה נכונים לצד פעילות גופנית יכולים לסייע לכם לטובת הפחתה ברמות הסטרס מאחר ובזמן פעילות גופנית המוח מפריש אנדורפינים. מדובר בהורמונים שתורמים להרגשה הכללית ובמקביל גם להגברת הריכוז. הסטרס והלחץ יכול לגרום לתופעות נוספות כמו נשירת שיער אצל נשים ואפילו הפרעות בשינה במהלך הלילה.

לסיכום, כסטודנטים אתם נאלצים לא פעם להתמודד עם יום לימודים עמוס שנמשך עד השעות הקטנות של הלילה. הכינו לעצמכם מראש את הארוחות והקפידו כמובן לשתות מים, ואם אפשר – לפחות 10 כוסות. בנוסף, שימו לב כי עם הזמן הגוף שלנו מפתח עמידות נגד קפה ולכן עדיף שלא להסתמך על כוס הקפה הבאה שלכם אלא להסתפק בלא יותר משלוש כוסות ביום. במידה ואתם חשים עייפות, ניתן להחליף את כוס הקפה בחטיף אנרגיה או לצאת להתאווררות קלה – לטובת שמירה על הבריאות.

פוסטים במיוחד בשבילך

נגישות